موافقت مجلس با اختصاص اعتبار ۳۵۰ میلیون دلاری جهت اجرای طرح‌ انتقال آب کشاورزی سیستان و بلوچستان

اختصاص اعتبار ۴ هزار میلیاردی برای تجهیز آزمایشگاه و کارگاه های دانشگاه های کشور

مجوز مجلس به بانک ها برای ارائه تسهیلات ارزی جهت توسعه حمل و نقل درون و برون شهری

سازمان امور عشایر می‌تواند انبارهای ذخیره علوفه خود را واگذار کند

درآمدهای طرح هدفمندی یارانه ها به حساب سازمان هدفمندی نزد خزانه داری کل کشور واریز می شود

سود دریافتی سپرده های دستگاه‌ها به عنوان درآمد اختصاصی خزانه محسوب می‌شود

اعلام وصول ۳ سوال ملی نمایندگان مجلس از وزرا

دستگاه‌های اجرایی مجاز به استفاده مازاد درآمدهای اختصاصی خود شدند

فروش پروژه های عمرانی که با مشارکت بخش خصوصی تکمیل شده است نیاز به مصوبه هیات وزیران ندارد

مجوز مجلس به صندوق توسعه ملی برای سپرده‌گذاری ۱۵ هزار میلیاردی در بانک‌ها

سهم دولت از هزینه شرکت‌های دولتی و بانک‌های سودده برای واریز به خزانه‌ مشخص شد

حذف صدور کارت اشتغال از لایحه بودجه سال ۹۷

کد خبر: 860 | تاریخ انتشار: ۱۵:۳۹:۰۴ - سه شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۶ | ارسال نظر مسدود است. | Print This Post Print This Post |

شروط معرفی وزرای پیشنهادی به مجلس به کمیسیون آیین نامه ارجاع شد

[1396/10/26]

شروط معرفی وزرای پیشنهادی به مجلس به کمیسیون آیین نامه ارجاع شد  

نمایندگان مجلس شورای اسلامی شروط معرفی وزرای پیشنهادی به مجلس را مراعی گذاشتند.

نمایندگان مجلس در نشست علنی امروز (سه شنبه 26 دی ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان رسیدگی به طرح اصلاح موادی از قانون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی ارجاع ماده 33 به کمیسیون آیین نامه داخلی را با 158 رأی موافق 28 رأی مخالف و 7 رأی ممتنع از مجموع 237 نماینده حاضر در مجلس موافقت کردند.

در این ماده آمده است که رئیس جمهور باید ظرف مدت 2 هفته پس از انجام مراسم تحلیف یا بعد از استعفا یا سقوط دولت، کتباً اسامی وزرای پیشنهادی برای کلیه وزارتخانه ها افراد حائز شرایط که حداقل دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد در رشته مرتبط یا معادل آن، 10 سال سابقه اجرایی دولتی و خصوصی و حداکثر سن 65 سال باشد، به همراه شرح حال و برنامه آنان، تصاویر مدرک تحصیلی، سوابق علمی و اجرایی، سمت های قبلی و سایر امتیازات قابل استناد، به تفکیک وزرا به مجلس تسلیم کند. رئیس مجلس مکلف است در اولین فرصت در جلسه علنی وصول معرفی نامه وزرای پیشنهادی را به همراه ضمائم آن اعلام کند و پس از قرائت به کمیسیون یا کمیسیون های تخصصی مرتبط ارجاع دهد. کمیسیون ذیربط موظف است ظرف مدت 5 روز نظر مشورتی خود را در مورد سوابق، مدارک و برنامه های وزیر گزارش نماید تا چاپ و توزیع شود.

در جریان رسیدگی به این ماده سیدمحمدجواد ابطحی با استناد به اصل 60 قانون اساسی شروط مطرح شده را مغایر قانون اعلام کرد.

همچنین علیرضا سلیمی با استناد به اصول 84 و 133 قانون اساسی گفت: این ماده مغایر اصل 84 است؛چرا که هر نماینده در برابر تمام ملت مسئول است.همچنین ذیل ماده 33 حق نمایندگان را محدود می کند،چرا که پیشنهاد داده شده است بررسی وزیر در کمیسیون تخصصی صورت گیرد.

نماینده مردم محلات در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در اصل 133 تاکید می شود وزرا از سوی رئیس جمهور تعیین و برای گرفتن رای اعتماد به مجلس معرفی می شوند،در این اصل نگفته که برای معرفی وزرا شرط و شروطی در نظر گرفته شده است.

مسعود پزشکیان که اداره جلسه علنی را بر عهده داشت ارجاع ماده 33 را به کمیسیون تدوین آیین نامه اجرای برای رفع این نکات را به رای گذاشت که با موافقت نمایندگان ماده 33 مراعا ماند./

Let's block ads! (Why?)

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

[۱۳۹۶/۱۰/۲۶]

شروط معرفی وزرای پیشنهادی به مجلس به کمیسیون آیین نامه ارجاع شد  

نمایندگان مجلس شورای اسلامی شروط معرفی وزرای پیشنهادی به مجلس را مراعی گذاشتند.

نمایندگان مجلس در نشست علنی امروز (سه شنبه ۲۶ دی ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان رسیدگی به طرح اصلاح موادی از قانون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی ارجاع ماده ۳۳ به کمیسیون آیین نامه داخلی را با ۱۵۸ رأی موافق ۲۸ رأی مخالف و ۷ رأی ممتنع از مجموع ۲۳۷ نماینده حاضر در مجلس موافقت کردند.

در این ماده آمده است که رئیس جمهور باید ظرف مدت ۲ هفته پس از انجام مراسم تحلیف یا بعد از استعفا یا سقوط دولت، کتباً اسامی وزرای پیشنهادی برای کلیه وزارتخانه ها افراد حائز شرایط که حداقل دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد در رشته مرتبط یا معادل آن، ۱۰ سال سابقه اجرایی دولتی و خصوصی و حداکثر سن ۶۵ سال باشد، به همراه شرح حال و برنامه آنان، تصاویر مدرک تحصیلی، سوابق علمی و اجرایی، سمت های قبلی و سایر امتیازات قابل استناد، به تفکیک وزرا به مجلس تسلیم کند. رئیس مجلس مکلف است در اولین فرصت در جلسه علنی وصول معرفی نامه وزرای پیشنهادی را به همراه ضمائم آن اعلام کند و پس از قرائت به کمیسیون یا کمیسیون های تخصصی مرتبط ارجاع دهد. کمیسیون ذیربط موظف است ظرف مدت ۵ روز نظر مشورتی خود را در مورد سوابق، مدارک و برنامه های وزیر گزارش نماید تا چاپ و توزیع شود.

در جریان رسیدگی به این ماده سیدمحمدجواد ابطحی با استناد به اصل ۶۰ قانون اساسی شروط مطرح شده را مغایر قانون اعلام کرد.

همچنین علیرضا سلیمی با استناد به اصول ۸۴ و ۱۳۳ قانون اساسی گفت: این ماده مغایر اصل ۸۴ است؛چرا که هر نماینده در برابر تمام ملت مسئول است.همچنین ذیل ماده ۳۳ حق نمایندگان را محدود می کند،چرا که پیشنهاد داده شده است بررسی وزیر در کمیسیون تخصصی صورت گیرد.

نماینده مردم محلات در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در اصل ۱۳۳ تاکید می شود وزرا از سوی رئیس جمهور تعیین و برای گرفتن رای اعتماد به مجلس معرفی می شوند،در این اصل نگفته که برای معرفی وزرا شرط و شروطی در نظر گرفته شده است.

مسعود پزشکیان که اداره جلسه علنی را بر عهده داشت ارجاع ماده ۳۳ را به کمیسیون تدوین آیین نامه اجرای برای رفع این نکات را به رای گذاشت که با موافقت نمایندگان ماده ۳۳ مراعا ماند./

<!–

  –>

  Let’s block ads! (Why?)

  " title="Digg this!"target="blank">Digg This! Bookmark on Delicious
  

  ارسال نظر براي اين مطلب مسدود شده است.

  
  آخرین اخبار