بیانیه ۱۵۳ نماینده مجلس درخصوص تعیین قیمت خرید تضمینی گندم در سال ۹۷

تعیین شرایط عضویت نمایندگان در مجمع و شورای غیراستانی

گزارش کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی از وضعیت بخش تولید +متن کامل

نباید انتظار داشت کارکنان شوراهای حل اختلاف ایثارگرانه کار کنند

تنها ۱۴ درصد از کل درآمد شوراهای حل اختلاف به حقوق کارکنان اختصاص یافته است

۹۸ درصد پرونده های شورای حل اختلاف مورد رسیدگی قرار گرفته است

صندوق توسعه صنایع دستی و فرش و احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی تشکیل می شود

اصلاح موادی از قانون ثبت ارقام گیاهی به صورت عادی بررسی می شود

شروط معرفی وزرای پیشنهادی به مجلس به کمیسیون آیین نامه ارجاع شد

وام ازدواج ۱۵ میلیون شد

نمایندگان از پاسخ وزیر بهداشت قانع شدند

ضرورت ایجاد شرایط برای آرامش بیماران و کادر درمانی با توجه به جنسیت

کد خبر: 14 | تاریخ انتشار: ۱۲:۱۰:۱۷ - دوشنبه ۸ آبان ۱۳۹۶ | ارسال نظر مسدود است. | Print This Post Print This Post |

سند جامع آب کشور را به تصویب می‌رسانم

اردکانیان در دفاع از برنامه‌های خود در مجلس:

[1396/08/07]

سند جامع آب کشور را به تصویب می‌رسانم  

وزیر پیشنهادی نیرو با بیان اینکه برای تدوین برنامه های خود معضلات کنونی در حوزه محیط زیست و منابع طبیعی را لیست کرده است از فاضلاب به عنوان منبع جدید انرژی یاد کرد.

رضا اردکانیان در نشست علنی امروز (یکشنبه، 7 آبان ماه) مجلس شورای اسلامی در ابتدای نطق دفاعیه خود از برنامه هایش از 30 شهید صنعت آبادان و شهید دکتر حسن عباس پور وزیر نیرو در کابینه موقت انقلاب به عنوان استاد خود یاد کرد و در قدردانی از رئیس جمهور گفت: انتخاب من به عنوان وزیر پیشنهادی نیرو توسط رئیس جمهور ضروری ترین سطر رزومه اینجانب را رقم زده و امیدوارم با جلب اعتماد حداکثری نمایندگان که به تعبیری بیانگر اعتماد ملت ایران است بتوانم بزرگترین افتخار و در عین حال سنگین تر مسئولیت به دست آورم.

وی نقد نمایندگان مجلس را امری سازنده در اقدامات بعد از این خود دانست و افزود: قبلا می خواستم از اهمیت آب و برق به عنوان عرصه هایی که به طور مستقیم با امنیت و آسایش مردم مرتبط است صحبت کنم ضمن اینکه می خواستم از ضرورت اصلاح اقداماتی که مدیریت منابع زیست محیطی و پرداختن به مدیریت مصرف و تقاضا صحبت کنم. قصد داشتم از چاره جویی ها برای الگوی مصرف در هر دو بخش آب و انرژی از افزایش بهره وری و ضرورت رعایت ملاحظات زیست محیطی و جامعه نگری مدیریت منابع آب و ضرورت مدیریت در مقیاس حوزه آبریز و اینگونه موارد مهم سخن بگویم.

اردکانیان با یادآوری برگزاری جلسات متعدد خود با نمایندگان مجلس در هفته گذشته که به منظور تشریح برنامه هایش برگزار شده بود، ادامه داد: بنده به عنوان کارشناس بین المللی در یک دهه گذشته برنامه آب و محیط زیست بیش از 46 کشور دنیا که عمدتا در حال توسعه یا توسعه یافته بوده اند بررسی کرده ام ضمن اینکه با مدیران، سیاستمداران و مجریان به بحث و بررسی این مباحث پرداختم همچنین در جلسات پارلمانی مسائل آب و محیط زیست به بحث گذاشته ام.

وزیر پیشنهادی نیرو تاکید کرد: هم اکنون باید به این مهم اذعان کنم که مجلس شورای اسلامی ما امروز به عنوان یک ظرفیت قابل ملاحظه در شناخت مسائل و تبیین راهکارها و ارائه طریق مشارکت پذیری یک ارزش قابل تحسین است.

وی در تشریح برنامه های خود برای اداره وزارت نیرو یادآور شد: بنده در بدو تدوین برنامه های خود ابتدا از چالش های موجود در حوزه آب و پسآب، برق و انرژی تجزیه پذیر در سرفصل منابع انسانی، تامین منابع مالی و مدیریت آن لیستی تهیه کردم که از آن آگاه هستید و بی تردید یکی از مواردی است که جامعه را در تنگنا قرار داده است.

اردکانیان اظهار کرد: اما آنچه به عنوان فرصت ها و ظرفیت ها قابل ذکر بوده استفاده از ظرفیت عظیم منابع انسانی است به همین دلیل من نه تنها به هیچ عنوان ناامید نیستم بلکه کاملا امیدوار و خوشبین هستم چرا که به این مهم باور دارم که همچون اقدام پدرانمان در سه هزار سال که توانستند از اقلیم خشک و نیمه خشک با طبیعت به سازگاری برسند و با عرضه شگفت انگیزترین پدیده آن زمان که تا امروز نیز به عنوان پایدارترین شیوه استفاده از منابع زیرزمینی دنیا تحت عنوان قنات مطرح است و مشکلات خود را برطرف ساختند قطعا ما نیز می توانیم با ارائه راهکارهای سازنده در این حوزه در منطقه نمونه باشیم.

وزیر پیشنهادی نیرو استفاده از آگاهی، شناخت و آمادگی نمایندگان را نقطه ای امیدبخش دانست و عنوان کرد: در برنامه ای که به مجلس تقدیم کردم به طور خاص به موضوع آب پرداخته شده و به این مهم اشاره کردم که در دنیای امروزی لفظ فاضلاب در حال ترک حوزه ادبیات است به این معنا که از آن تحت عنوان آب با رنگی متفاوت یاد می کنند بنابراین همانطور که چندی پیش در شرح وظایف وزارت نیرو به دفع سالم فاضلاب اشاره کردیم امروز نیز باید به فاضلاب به عنوان منبعی جدید به عنوان یک واقعیت بپردازیم.

اردکانیان افزود: می بایست ساختار مدیریت آب کشور را متناسب با اصول و ضرورت های مدیریت توأمان عرضه و تقاضا طراحی کنیم. اطلاع دارید که بیش از یک دهه قبل در حالی که دست اندرکار احداث سدها بودیم در عین حال این ضرورت که باید هر چه سریعتر به مسئله مدیریت تقاضا بپردازیم مدنظر قرار داشت.

وزیر پیشنهادی نیرو تاکید کرد: هیأت وزیران در سال 83 استراتژی های توسعه ای بلند مدت منابع آبی ایران را تدوین و تصویب کرد این مجموعه در قالب برنامه چهارم توسعه به تصویب مجلس وقت رسید اما به هر تقدیر با تغییر اولویت ها هنوز متأسفانه بخش هایی از آن نیازمند اقدام و عملیات اجرایی است. ما در این برنامه تقدیمی تدوین و ارائه گزارش ملی آب را مبتنی بر داده های قابل اعتماد، آسیب شناسی وضعیت فعلی، چشم انداز آینده و راهکارهای تعدیل مشکلات ارائه خواهیم داد.

وی ادامه داد: سند جامع آب کشور را با مشارکت همه ذی‌نفعان تدوین و به تصویب خواهیم رساند. طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آبی زیرزمینی و کاهش برداشت از این منابع به میزان 8 میلیارد متر مکعب را در دستورکار قرار دادیم. همچنین استقرار نظام حسابداری ملی آب، اصلاح نظام اقتصاد آب کشور و افزایش بخش غیر دولتی در اجرای طرح های تأمین و توسعه تأسیسات فاضلاب جزء کارها و برنامه های پیشنهادی اینجانب است.

اردکانیان گفت: سدهای در حال طراحی و ساخت بر مبنای داده های معتبر هیدرولوژیک تغییرات اقلیمی، توجیه اقتصادی، ارزیابی آثار زیست محیطی و افزایش آب قابل تنظیم مورد بازنگری قرار خواهد گرفت. اولویت بندی خواهیم کرد که ساخت و تکمیل شبکه های آبیاری و زهکشی به ویژه در اراضی پایا به میزان 250 هزار هکتار عملیاتی شود.

وزیر پیشنهادی نیرو افزود: همانگونه که عرض شد به موضوع پساب به عنوان یک منبع جدید نگاه می شود بنده این افتخار را داشته ام که در سطح دنیا در حالی که امروز بیش از 20 میلیون هکتار از اراضی کشاورزی در حدود 85 کشور با فاضلاب آبیاری می شود پروژه ای را با همکاری آژانس های تخصصی سازمان جهانی خواروبار، سازمان جهانی بهداشت در ارتباط با استفاده سالم از پساب در کشاورزی راه اندازی کنیم این پروژه در نقاط مختلف دنیا در حال اجراست و خوشبختانه این توفیق به دست آمده است در ایران نیز با همکاری کارشناسان شرکت های مهندسی آب و فاضلاب شروع به پیاده کردن آن شود.

وی تصریح کرد: تنوع بخشی به سامانه های تولید و توزیع آب شرب کشور وبهره گیری از آب های غیر متعارف که شامل آب شیرین کن هاست در برنامه تقدیمی اینجانب وجود دارد اما در تدوین یک طرح جامع برای همه این موارد خواهیم پرداخت. در یک طرح جامع امکانات، فرصت ها و هزینه های استفاده از آب های متعارف را ارائه خواهیم کرد. بحث آب شیرین کن ها، آب های ژرف و سایر منابع می تواند به عنوان یک منبع جدید برای ما مطرح شود مورد توجه قرار خواهد گرفت.

اردکانیان تاکید کرد: در دوره مدیریت تقاضا نباید تنها با صرف انتقال آب از یک نقطه به نقطه دیگر در نقطه دوم مسائل خود را حل کرده و یا با صرف عدم انتقال آب از یک نقطه به نقطه دیگر در مبدأ مسائل خود را حل کرده ایم. ما مسائل متعددی داریم تلفات آب این عنصر ذیقیمت شبکه های مختلف آب شرب و  آب کشاورزی را می بایست مورد توجه قرار دهیم. باید کاهش آلاینده ها را به ویژه در خصوص منابع زیرزمینی مورد توجه قرار دهیم.

وزیر پیشنهادی نیرو گفت: در حال حاضر براساس اکتشافات موجود ناشی از پساب های صنعتی کودهای شیمیایی غیر استاندارد و فاضلاب در 10 سال گذشته حدود 11 درصد از منابع آبی کشور به دلیل نیتراته شدن از مدار خارج شدند. پرداختن به این مسائل یک ضرورت است ما باید آب موجود را درست و صحیح مصرف کنیم با کم توجهی و بی توجهی به نوع مصرف نه انتقال آب چاره ماست و نه عدم انتقال آن.

اردکانیان ادامه داد: نقاط مرزی ما باید جزو آبادترین نقاط کشور باشد اگر همه مسائل را حل کنیم اما وضعیت آب و منابع زیستی محیطی و خاک در استان خوزستان به این شکل باشد هیچ توضیحی نداشته ایم حتما باید این مسائل هر چه سریع تر و البته دقیق تر تصویربرداری شود زیرا توان حل مساله را داریم.

وزیر پیشنهادی نیرو با یادآوری پیشنهاد کاتب مبنی بر پرداختن به مسائل استان خوزستان، گفت: این موضوع را در اولویت بازدیدها قرار خواهم داد، به آن خواهم پرداخت و از نزدیک با مسائل روبرو خواهم شد.

وی با بیان اینکه بهترین تصمیم ها را در عرصه های مختلف مربوط به تامین آب شرب، سامانه های جمع آوری و دفع فاضلاب و سامان دادن کارون و سایر پروژه ها و طرح ها خواهم گرفت، تصریح کرد: به پروژه عظیم و ارزشمند 550 هزار هکتار و سایر تعهدات و قول هایی که مقامات کشور داده اند به ویژه آنچه که رییس جمهور در سایر مناطق کشور در قالب تعهدات دولت دوازدهم تعیین کرده اند خواهم پرداخت.

اردکانیان ادامه داد: به طور حتم در مقطعی که باید سریع تر طرح های تامین آب را به سرانجام می رساندیم مرتکب اشتباهاتی نیز شدیم و به طور قطع به این نقایص پرداخته خواهد شد.

وزیر پیشنهادی نیرو افزود: به طور خاص به پروژه سد گتوند اشاره می کنم که موضوع به اتکای ظرفیت های کارشناسی ذی صلاح و مورد اعتماد در سطح کشور انجام خواهد گرفت

وی با تاکید بر اینکه به موضوع تعامل ضروری بین وزارت نیرو و وزیر با نمایندگان توجه جدی دارم، تصریح کرد: این موضوع به عنوان یک سیاست مدنظر خواهد گرفت؛ فضایی که این روزها از ارتباط نزدیک و گفت و شنود سازنده و مساحمه بر سر حل و فصل موجود است حفظ خواهد شد.

اردکانیان گفت: با علاقه زیاد لیست تمامی تذکرات کتبی، شفاهی و سوالاتی که نمایندگان در فاصله زمانی 4 سال گذشته در ارتباط با وزرات نیرو داشتند را بررسی کردم و 75 درصد از حدود 60 سال مربوط به آب، 85 درصد مجموع 425 تذکر کتبی و شفاهی مربوط به بخش آب و مابقی مربوط به برق و سایر موارد بود و به طور جدی این موضوعات را در دستور کار قرار می دهم و تک تک مدیران صنعت آب در کشور موظف خواهند بود در این ارتباط کوچکترین کوتاهی نکنند و با سرعت و دقت پیگیر و پاسخگو باشند.

وزیر پیشنهادی نیرو با اشاره به صنعت برق و انرژی های تجدیدپذیر، یادآور شد: این بخش از زیربناهای اصلی برای توسعه است و همانطور که در برنامه ذکر شده صنعت برق ایران با 77هزار مگابایت ظرفیت نیروگاهی و با تکیه بر توانمندی های داخلی در سطح جهانی از جایگاه 4 دهم و در منطقه دارای رتبه نخست است اما همانگونه که در صحبت نمایندگان مخالف و موافق نیز اشاره شد در حال حاضر در شرایط مناسبی از نظر رشد مصرف برق و بالا بودن شدت مصرف انرژی و انباشت حجم بدهی های صنعت برق تولیدکنندگان بخش خصوصی و تولیدکنندگان تجهیزات  نیستیم و این امر مستلزم اقدامات وسیعی است که حمایت نمایندگان را می طلبد.

وی ادامه داد: در موضوع تجدیدپذیرها همان گونه که تکلیف قانونی در برنامه ششم است به طور جدی تمامی موارد را در برنامه تقدیمی لحاظ کرده و به عنوان یکی از اصلی ترین سندهای بالادستی سند برنامه ششم توسعه مورد توجه خواهد بود و به بخش تجدیدپذیرها نیز توجه جدی خواهم داشت.

اردکانیان یادآور شد: 5 هزار مگابایت افزایش ظرفیت در طول برنامه که 4 هزار مگابایت آن در طول دولت دوازدهم خواهد بود این صنعت علاوه بر تولید انرژی پاک نقش مهمی در اشتغال زایی خواهد داشت و تا پایان برنامه 500 هزار اشتغال مستقیم و غیرمستقیم حاصل این توجه است.

وزیر پیشنهادی نیرو افزود: انرژی های تجدیدپذیر به ویژه خورشیدی نقش تعیین کننده ای به عنوان معیشت جایگزین در مناطقی خواهند داشت که به دلیل محدودیت شدید و فقر منابع آبی نیازمند چنین فرصتی است تا جایگزین کشاورزی شود.

وی افزود: تکلیف قانونی دولت جمهوری اسلامی در ارتباط با کنوانسیون تغییر اقلیم و کاهش آلاینده ها از ناحیه تجدیدپذیرها نیز قابل پیگیری و تامین است و معادل 8 میلیون تن دی اکسید کربن نتیجه استقرار این صنعت در طول زمان خواهد بود که در کل بیش از 25 درصد از تعهد بین مشروط ما را در افق 13 سال آینده قرار می دهد.

اردکانیان ادامه داد: بحث آب های مرزی و مشترک و تامین حقابه ها موضوع دیگری است که مورد توجه مسئولان وزارت نیرو قرار خواهد گرفت.

Let's block ads! (Why?)

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

اردکانیان در دفاع از برنامه‌های خود در مجلس:

[۱۳۹۶/۰۸/۰۷]

سند جامع آب کشور را به تصویب می‌رسانم  

وزیر پیشنهادی نیرو با بیان اینکه برای تدوین برنامه های خود معضلات کنونی در حوزه محیط زیست و منابع طبیعی را لیست کرده است از فاضلاب به عنوان منبع جدید انرژی یاد کرد.

رضا اردکانیان در نشست علنی امروز (یکشنبه، ۷ آبان ماه) مجلس شورای اسلامی در ابتدای نطق دفاعیه خود از برنامه هایش از ۳۰ شهید صنعت آبادان و شهید دکتر حسن عباس پور وزیر نیرو در کابینه موقت انقلاب به عنوان استاد خود یاد کرد و در قدردانی از رئیس جمهور گفت: انتخاب من به عنوان وزیر پیشنهادی نیرو توسط رئیس جمهور ضروری ترین سطر رزومه اینجانب را رقم زده و امیدوارم با جلب اعتماد حداکثری نمایندگان که به تعبیری بیانگر اعتماد ملت ایران است بتوانم بزرگترین افتخار و در عین حال سنگین تر مسئولیت به دست آورم.

وی نقد نمایندگان مجلس را امری سازنده در اقدامات بعد از این خود دانست و افزود: قبلا می خواستم از اهمیت آب و برق به عنوان عرصه هایی که به طور مستقیم با امنیت و آسایش مردم مرتبط است صحبت کنم ضمن اینکه می خواستم از ضرورت اصلاح اقداماتی که مدیریت منابع زیست محیطی و پرداختن به مدیریت مصرف و تقاضا صحبت کنم. قصد داشتم از چاره جویی ها برای الگوی مصرف در هر دو بخش آب و انرژی از افزایش بهره وری و ضرورت رعایت ملاحظات زیست محیطی و جامعه نگری مدیریت منابع آب و ضرورت مدیریت در مقیاس حوزه آبریز و اینگونه موارد مهم سخن بگویم.

اردکانیان با یادآوری برگزاری جلسات متعدد خود با نمایندگان مجلس در هفته گذشته که به منظور تشریح برنامه هایش برگزار شده بود، ادامه داد: بنده به عنوان کارشناس بین المللی در یک دهه گذشته برنامه آب و محیط زیست بیش از ۴۶ کشور دنیا که عمدتا در حال توسعه یا توسعه یافته بوده اند بررسی کرده ام ضمن اینکه با مدیران، سیاستمداران و مجریان به بحث و بررسی این مباحث پرداختم همچنین در جلسات پارلمانی مسائل آب و محیط زیست به بحث گذاشته ام.

وزیر پیشنهادی نیرو تاکید کرد: هم اکنون باید به این مهم اذعان کنم که مجلس شورای اسلامی ما امروز به عنوان یک ظرفیت قابل ملاحظه در شناخت مسائل و تبیین راهکارها و ارائه طریق مشارکت پذیری یک ارزش قابل تحسین است.

وی در تشریح برنامه های خود برای اداره وزارت نیرو یادآور شد: بنده در بدو تدوین برنامه های خود ابتدا از چالش های موجود در حوزه آب و پسآب، برق و انرژی تجزیه پذیر در سرفصل منابع انسانی، تامین منابع مالی و مدیریت آن لیستی تهیه کردم که از آن آگاه هستید و بی تردید یکی از مواردی است که جامعه را در تنگنا قرار داده است.

اردکانیان اظهار کرد: اما آنچه به عنوان فرصت ها و ظرفیت ها قابل ذکر بوده استفاده از ظرفیت عظیم منابع انسانی است به همین دلیل من نه تنها به هیچ عنوان ناامید نیستم بلکه کاملا امیدوار و خوشبین هستم چرا که به این مهم باور دارم که همچون اقدام پدرانمان در سه هزار سال که توانستند از اقلیم خشک و نیمه خشک با طبیعت به سازگاری برسند و با عرضه شگفت انگیزترین پدیده آن زمان که تا امروز نیز به عنوان پایدارترین شیوه استفاده از منابع زیرزمینی دنیا تحت عنوان قنات مطرح است و مشکلات خود را برطرف ساختند قطعا ما نیز می توانیم با ارائه راهکارهای سازنده در این حوزه در منطقه نمونه باشیم.

وزیر پیشنهادی نیرو استفاده از آگاهی، شناخت و آمادگی نمایندگان را نقطه ای امیدبخش دانست و عنوان کرد: در برنامه ای که به مجلس تقدیم کردم به طور خاص به موضوع آب پرداخته شده و به این مهم اشاره کردم که در دنیای امروزی لفظ فاضلاب در حال ترک حوزه ادبیات است به این معنا که از آن تحت عنوان آب با رنگی متفاوت یاد می کنند بنابراین همانطور که چندی پیش در شرح وظایف وزارت نیرو به دفع سالم فاضلاب اشاره کردیم امروز نیز باید به فاضلاب به عنوان منبعی جدید به عنوان یک واقعیت بپردازیم.

اردکانیان افزود: می بایست ساختار مدیریت آب کشور را متناسب با اصول و ضرورت های مدیریت توأمان عرضه و تقاضا طراحی کنیم. اطلاع دارید که بیش از یک دهه قبل در حالی که دست اندرکار احداث سدها بودیم در عین حال این ضرورت که باید هر چه سریعتر به مسئله مدیریت تقاضا بپردازیم مدنظر قرار داشت.

وزیر پیشنهادی نیرو تاکید کرد: هیأت وزیران در سال ۸۳ استراتژی های توسعه ای بلند مدت منابع آبی ایران را تدوین و تصویب کرد این مجموعه در قالب برنامه چهارم توسعه به تصویب مجلس وقت رسید اما به هر تقدیر با تغییر اولویت ها هنوز متأسفانه بخش هایی از آن نیازمند اقدام و عملیات اجرایی است. ما در این برنامه تقدیمی تدوین و ارائه گزارش ملی آب را مبتنی بر داده های قابل اعتماد، آسیب شناسی وضعیت فعلی، چشم انداز آینده و راهکارهای تعدیل مشکلات ارائه خواهیم داد.

وی ادامه داد: سند جامع آب کشور را با مشارکت همه ذی‌نفعان تدوین و به تصویب خواهیم رساند. طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آبی زیرزمینی و کاهش برداشت از این منابع به میزان 8 میلیارد متر مکعب را در دستورکار قرار دادیم. همچنین استقرار نظام حسابداری ملی آب، اصلاح نظام اقتصاد آب کشور و افزایش بخش غیر دولتی در اجرای طرح های تأمین و توسعه تأسیسات فاضلاب جزء کارها و برنامه های پیشنهادی اینجانب است.

اردکانیان گفت: سدهای در حال طراحی و ساخت بر مبنای داده های معتبر هیدرولوژیک تغییرات اقلیمی، توجیه اقتصادی، ارزیابی آثار زیست محیطی و افزایش آب قابل تنظیم مورد بازنگری قرار خواهد گرفت. اولویت بندی خواهیم کرد که ساخت و تکمیل شبکه های آبیاری و زهکشی به ویژه در اراضی پایا به میزان ۲۵۰ هزار هکتار عملیاتی شود.

وزیر پیشنهادی نیرو افزود: همانگونه که عرض شد به موضوع پساب به عنوان یک منبع جدید نگاه می شود بنده این افتخار را داشته ام که در سطح دنیا در حالی که امروز بیش از ۲۰ میلیون هکتار از اراضی کشاورزی در حدود ۸۵ کشور با فاضلاب آبیاری می شود پروژه ای را با همکاری آژانس های تخصصی سازمان جهانی خواروبار، سازمان جهانی بهداشت در ارتباط با استفاده سالم از پساب در کشاورزی راه اندازی کنیم این پروژه در نقاط مختلف دنیا در حال اجراست و خوشبختانه این توفیق به دست آمده است در ایران نیز با همکاری کارشناسان شرکت های مهندسی آب و فاضلاب شروع به پیاده کردن آن شود.

وی تصریح کرد: تنوع بخشی به سامانه های تولید و توزیع آب شرب کشور وبهره گیری از آب های غیر متعارف که شامل آب شیرین کن هاست در برنامه تقدیمی اینجانب وجود دارد اما در تدوین یک طرح جامع برای همه این موارد خواهیم پرداخت. در یک طرح جامع امکانات، فرصت ها و هزینه های استفاده از آب های متعارف را ارائه خواهیم کرد. بحث آب شیرین کن ها، آب های ژرف و سایر منابع می تواند به عنوان یک منبع جدید برای ما مطرح شود مورد توجه قرار خواهد گرفت.

اردکانیان تاکید کرد: در دوره مدیریت تقاضا نباید تنها با صرف انتقال آب از یک نقطه به نقطه دیگر در نقطه دوم مسائل خود را حل کرده و یا با صرف عدم انتقال آب از یک نقطه به نقطه دیگر در مبدأ مسائل خود را حل کرده ایم. ما مسائل متعددی داریم تلفات آب این عنصر ذیقیمت شبکه های مختلف آب شرب و  آب کشاورزی را می بایست مورد توجه قرار دهیم. باید کاهش آلاینده ها را به ویژه در خصوص منابع زیرزمینی مورد توجه قرار دهیم.

وزیر پیشنهادی نیرو گفت: در حال حاضر براساس اکتشافات موجود ناشی از پساب های صنعتی کودهای شیمیایی غیر استاندارد و فاضلاب در ۱۰ سال گذشته حدود ۱۱ درصد از منابع آبی کشور به دلیل نیتراته شدن از مدار خارج شدند. پرداختن به این مسائل یک ضرورت است ما باید آب موجود را درست و صحیح مصرف کنیم با کم توجهی و بی توجهی به نوع مصرف نه انتقال آب چاره ماست و نه عدم انتقال آن.

اردکانیان ادامه داد: نقاط مرزی ما باید جزو آبادترین نقاط کشور باشد اگر همه مسائل را حل کنیم اما وضعیت آب و منابع زیستی محیطی و خاک در استان خوزستان به این شکل باشد هیچ توضیحی نداشته ایم حتما باید این مسائل هر چه سریع تر و البته دقیق تر تصویربرداری شود زیرا توان حل مساله را داریم.

وزیر پیشنهادی نیرو با یادآوری پیشنهاد کاتب مبنی بر پرداختن به مسائل استان خوزستان، گفت: این موضوع را در اولویت بازدیدها قرار خواهم داد، به آن خواهم پرداخت و از نزدیک با مسائل روبرو خواهم شد.

وی با بیان اینکه بهترین تصمیم ها را در عرصه های مختلف مربوط به تامین آب شرب، سامانه های جمع آوری و دفع فاضلاب و سامان دادن کارون و سایر پروژه ها و طرح ها خواهم گرفت، تصریح کرد: به پروژه عظیم و ارزشمند ۵۵۰ هزار هکتار و سایر تعهدات و قول هایی که مقامات کشور داده اند به ویژه آنچه که رییس جمهور در سایر مناطق کشور در قالب تعهدات دولت دوازدهم تعیین کرده اند خواهم پرداخت.

اردکانیان ادامه داد: به طور حتم در مقطعی که باید سریع تر طرح های تامین آب را به سرانجام می رساندیم مرتکب اشتباهاتی نیز شدیم و به طور قطع به این نقایص پرداخته خواهد شد.

وزیر پیشنهادی نیرو افزود: به طور خاص به پروژه سد گتوند اشاره می کنم که موضوع به اتکای ظرفیت های کارشناسی ذی صلاح و مورد اعتماد در سطح کشور انجام خواهد گرفت

وی با تاکید بر اینکه به موضوع تعامل ضروری بین وزارت نیرو و وزیر با نمایندگان توجه جدی دارم، تصریح کرد: این موضوع به عنوان یک سیاست مدنظر خواهد گرفت؛ فضایی که این روزها از ارتباط نزدیک و گفت و شنود سازنده و مساحمه بر سر حل و فصل موجود است حفظ خواهد شد.

اردکانیان گفت: با علاقه زیاد لیست تمامی تذکرات کتبی، شفاهی و سوالاتی که نمایندگان در فاصله زمانی ۴ سال گذشته در ارتباط با وزرات نیرو داشتند را بررسی کردم و ۷۵ درصد از حدود ۶۰ سال مربوط به آب، ۸۵ درصد مجموع ۴۲۵ تذکر کتبی و شفاهی مربوط به بخش آب و مابقی مربوط به برق و سایر موارد بود و به طور جدی این موضوعات را در دستور کار قرار می دهم و تک تک مدیران صنعت آب در کشور موظف خواهند بود در این ارتباط کوچکترین کوتاهی نکنند و با سرعت و دقت پیگیر و پاسخگو باشند.

وزیر پیشنهادی نیرو با اشاره به صنعت برق و انرژی های تجدیدپذیر، یادآور شد: این بخش از زیربناهای اصلی برای توسعه است و همانطور که در برنامه ذکر شده صنعت برق ایران با ۷۷هزار مگابایت ظرفیت نیروگاهی و با تکیه بر توانمندی های داخلی در سطح جهانی از جایگاه ۴ دهم و در منطقه دارای رتبه نخست است اما همانگونه که در صحبت نمایندگان مخالف و موافق نیز اشاره شد در حال حاضر در شرایط مناسبی از نظر رشد مصرف برق و بالا بودن شدت مصرف انرژی و انباشت حجم بدهی های صنعت برق تولیدکنندگان بخش خصوصی و تولیدکنندگان تجهیزات  نیستیم و این امر مستلزم اقدامات وسیعی است که حمایت نمایندگان را می طلبد.

وی ادامه داد: در موضوع تجدیدپذیرها همان گونه که تکلیف قانونی در برنامه ششم است به طور جدی تمامی موارد را در برنامه تقدیمی لحاظ کرده و به عنوان یکی از اصلی ترین سندهای بالادستی سند برنامه ششم توسعه مورد توجه خواهد بود و به بخش تجدیدپذیرها نیز توجه جدی خواهم داشت.

اردکانیان یادآور شد: ۵ هزار مگابایت افزایش ظرفیت در طول برنامه که ۴ هزار مگابایت آن در طول دولت دوازدهم خواهد بود این صنعت علاوه بر تولید انرژی پاک نقش مهمی در اشتغال زایی خواهد داشت و تا پایان برنامه ۵۰۰ هزار اشتغال مستقیم و غیرمستقیم حاصل این توجه است.

وزیر پیشنهادی نیرو افزود: انرژی های تجدیدپذیر به ویژه خورشیدی نقش تعیین کننده ای به عنوان معیشت جایگزین در مناطقی خواهند داشت که به دلیل محدودیت شدید و فقر منابع آبی نیازمند چنین فرصتی است تا جایگزین کشاورزی شود.

وی افزود: تکلیف قانونی دولت جمهوری اسلامی در ارتباط با کنوانسیون تغییر اقلیم و کاهش آلاینده ها از ناحیه تجدیدپذیرها نیز قابل پیگیری و تامین است و معادل ۸ میلیون تن دی اکسید کربن نتیجه استقرار این صنعت در طول زمان خواهد بود که در کل بیش از ۲۵ درصد از تعهد بین مشروط ما را در افق ۱۳ سال آینده قرار می دهد.

اردکانیان ادامه داد: بحث آب های مرزی و مشترک و تامین حقابه ها موضوع دیگری است که مورد توجه مسئولان وزارت نیرو قرار خواهد گرفت.

Let’s block ads! (Why?)

" title="Digg this!"target="blank">Digg This! Bookmark on Delicious


ارسال نظر براي اين مطلب مسدود شده است.


آخرین اخبار